Skip to main content

World Environment Day

World Environment Day গছ  ভালপোৱা  ককাৰ  খং   By - (ড° ভবেন্দ্র নাথ শইকীয়া ) ভাল পালোঁ ৰঘুনাথ  তুমি মোক পুতেৰাৰ  বিয়ালৈ মাতিলা,  পিছে ৰভাখন  দিবলৈকে  আমলখি  গছজোপা কিয়নো কাটিলা?  আলহী-অতিথি যাব  ৰভা নাইকিয়া হ'ব  বোৱাৰীয়ে ঘৰখন দিবহি পূবাই,  পিছে কোৱাচোন ৰঘুনাথ  আমলখি গছজোপা  সহজতে পাবানে ঘুৰাই?  দৰাটিক মাতাচোন এজোলোকা আশীর্বাদ দিওঁ আৰু যাওঁ, গছজোপা কটা বাবে লুচি-ভাজি,  ৰসগোল্লা একোকে নাখাওঁ। OBSERVATION  OF  WORLD ENVIRONMENT  DAY On this World Environment Day, let's pledge to protect and nurture our planet. Every tree we plant, every drop of water we save, helps create a greener, healthier Earth. Together, we can ensure nature’s beauty and balance for future generations . www.guwahatipedia.com

Assignment for ECCE TRAINING in Assamese

Module 5

Assignment 

Q1)বিভিন্নভাৱে সক্ষম শিশুৰ বাবে অন্তৰ্ভুক্ত পাঠদানৰ বাবে STLM (Special Teaching Learning Material) প্ৰস্তুত কৰা।

বিভিন্ন ক্ষমতাসম্পন্ন শিশুক লক্ষ্য কৰি অন্তৰ্ভুক্ত পাঠদানৰ বাবে ডিজাইন কৰা বিশেষ পাঠদান শিক্ষণ সামগ্ৰী (এছটিএলএম)(STLM)। "আকৃতি" বিষয়টোৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া।

**বিশেষ পাঠদান শিক্ষণ সামগ্ৰী: আকৃতি**
*লক্ষ্য দৰ্শক: বিভিন্ন ক্ষমতাসম্পন্ন শিশু (৩-৬ বছৰ)*

**উদ্দেশ্য:** ভিন্নভাৱে সক্ষম শিশুসকলক মৌলিক আকৃতি চিনাক্ত আৰু পাৰ্থক্য কৰাত সহায় কৰে।

**উপাদান: স্পৰ্শ আকৃতি কাৰ্ড**
- মজবুত সামগ্ৰী (ফেল্ট, ফেন, টেক্সচাৰ্ড কাগজ) ব্যৱহাৰ কৰি স্পৰ্শ আকৃতিৰ কাৰ্ডৰ এটা ছেট প্ৰস্তুত কৰিব লাগিব।
- প্ৰতিখন কাৰ্ডৰ পৃষ্ঠত স্পৰ্শযোগ্য উপস্থাপনৰ সৈতে এটা বেলেগ আকৃতিৰ বৈশিষ্ট্য থাকিব লাগে।

**কাৰ্য্যকলাপ ১: আকৃতি অন্বেষণ**
১/ এটা এটাকৈ আকৃতিৰ কাৰ্ড উপস্থাপন কৰিব লাগিব।
২) কাৰ্ডত থকা স্পৰ্শ প্ৰতিনিধিত্ব স্পৰ্শ কৰিবলৈ আৰু অন্বেষণ কৰিবলৈ শিশুসকলক উৎসাহিত কৰিব লাগিব।
৩) আকৃতিটোৰ নাম লিখা আৰু ইয়াৰ বৈশিষ্ট্যসমূহ বৰ্ণনা কৰা (যেনে, "এইটো এটা বৰ্গ। ইয়াৰ চাৰিটা সমান কোণ আছে।")

**উপাদান: আকৃতি প্ৰহেলিকা**
- ডাঠ কাৰ্ডবৰ্ড ব্যৱহাৰ কৰি আকৃতিৰ প্ৰহেলিকা সৃষ্টি কৰিব লাগিব।
- প্ৰতিটো প্ৰহেলিকাৰ টুকুৰা এটা আকৃতিক প্ৰতিনিধিত্ব কৰিব লাগিব, আৰু সকলো টুকুৰা একেলগ কৰি এটা ডাঙৰ আকৃতি গঠন কৰিব লাগিব।

**কাৰ্য্যকলাপ 2: আকৃতি মিলন প্ৰহেলিকা**
১) শিশুসকলক আকৃতিৰ প্ৰহেলিকাৰ টুকুৰা আৰু সংশ্লিষ্ট প্ৰহেলিকা বৰ্ড প্ৰদান কৰিব লাগিব।
২) প্ৰতিটো প্ৰহেলিকাৰ টুকুৰা বৰ্ডৰ সঠিক স্থানৰ সৈতে মিলাবলৈ তেওঁলোকক পথ প্ৰদৰ্শন কৰাব লাগিব।
৩) প্ৰহেলিকাটো সম্পূৰ্ণ কৰাৰ লগে লগে আকৃতিৰ নামবোৰৰ মৌখিককৰণক উৎসাহিত কৰাব লাগিব।

**উপাদান: খেলা-পিঠাগুৰি আৰু আকৃতি কাটাৰ**
- বিভিন্ন ৰঙৰ খেলা-পিঠাগুৰি যোগান ধৰা।
- বিভিন্ন আকৃতিক প্ৰতিনিধিত্ব কৰা আকৃতি কাটাৰ আগবঢ়াব লাগিব।

**কাৰ্য্যকলাপ 3: খেলা-আটাগুৰি সৃষ্টি**
১) মথি থোৱা আটা পৰা বিভিন্ন আকৃতি সৃষ্টি কৰিবলৈ শ্বেপ কাটাৰবোৰ কেনেকৈ ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে তাৰ প্ৰদৰ্শন কৰিব লাগিব।
২) শিশুসকলক খেলা-আটাগুৰি  বিভিন্ন ৰূপত গঢ় দিয়াৰ বিষয়ে অন্বেষণ কৰিবলৈ দিব লাগিব।
৩/ তেওঁলোকে সৃষ্টি কৰাৰ সময়ত আকৃতি চিনাক্তকৰণ শক্তিশালী কৰাব লাগিব।

**উপাদান: ইন্টাৰেক্টিভ গল্পপুথি**
- আকৃতিৰ সৈতে জড়িত সহজ কাহিনীৰে গল্পপুথি বাছি লব লাগিব।
- স্পষ্ট চিত্ৰকল্প আৰু ইন্টাৰেক্টিভ উপাদানৰ সৈতে এখন কিতাপৰ বাবে বিকল্প লব লাগিব।

**কাৰ্য্যকলাপ ৪: আকৃতি গল্প কোৱা**
১/ শিশুসকলক ইন্টাৰেক্টিভ গল্পপুথিখন উচ্চস্বৰে পঢ়াব লাগিব।
২) চিত্ৰত থকা আকৃতি আৰু বস্তুবোৰৰ বিষয়ে আলোচনা কৰিবলৈ প্ৰতিটো আকৃতি-সম্পৰ্কীয় পৃষ্ঠাত ৰব লাগিব।
৩) শিশুসকলক আকৃতিবোৰলৈ আঙুলিয়াই বৰ্ণনা কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰাব লাগিব।

**উপাদান: আকৃতিৰ সৈতে সংবেদনশীল বৰ্ড**
- টেক্সচাৰ্ড সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ কৰি বিভিন্ন আকৃতিৰ বৈশিষ্ট্যযুক্ত এটা সংবেদনশীল বৰ্ড তৈয়াৰ কৰিব লাগিব।
- প্ৰতিটো আকৃতিক প্ৰতিনিধিত্ব কৰিবলৈ কাপোৰ, বালিৰ কাগজ, বা অন্যান্য স্পৰ্শযোগ্য বস্তু সংলগ্ন কৰিব লাগিব।

**কাৰ্য্যকলাপ ৫: আকৃতি সংবেদনশীল অন্বেষণ**
১) ল’ৰা-ছোৱালীক সংবেদনশীল ফলকখনৰ পৰিচয় কৰাব লাগিব।
2. আকৃতি চিনাক্ত কৰাৰ সময়ত টেক্সচাৰসমূহ স্পৰ্শ আৰু অন্বেষণ কৰিবলৈ তেওঁলোকক নিৰ্দেশনা দিব লাগিব।
৩) আকৃতিৰ নাম আৰু পৰ্যবেক্ষণৰ মৌখিককৰণক উৎসাহিত কৰাব লাগিব।

অন্তৰ্ভুক্ত পাঠদানৰ মূল কথাটো হ’ল শিশুসকলৰ ব্যক্তিগত ক্ষমতা আৰু পছন্দৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি এই সামগ্ৰী আৰু কাৰ্য্যকলাপসমূহ খাপ খুৱাই লোৱা। শিক্ষণ অভিজ্ঞতাসমূহে একাধিক ইন্দ্ৰিয়ক জড়িত কৰাটো নিশ্চিত কৰি আৰু পাৰস্পৰিক ক্ৰিয়া আৰু অন্বেষণৰ বাবে বিভিন্ন সুযোগ প্ৰদান কৰিব লাগিব।



Q২)শিশু লালন-পালনৰ পদ্ধতি আৰু অভিভাৱকত্ব শৈলীৰ সন্দৰ্ভত বিভিন্ন ভাষিক, আৰ্থ-সাংস্কৃতিক আৰু অৰ্থনৈতিক পটভূমিৰ চাৰিজন অভিভাৱকৰ সৈতে সাক্ষাৎকাৰ গ্ৰহণ কৰা। প্ৰতিবেদন প্ৰস্তুত কৰি জমা দিব।


*পাতনি:*
এই প্ৰতিবেদনত অসমৰ বিভিন্ন ভাষিক, আৰ্থ-সাংস্কৃতিক, আৰু অৰ্থনৈতিক পটভূমিৰ চাৰিজন অভিভাৱকৰ মাজত সন্তান লালন-পালনৰ পদ্ধতি আৰু অভিভাৱকত্বৰ শৈলীৰ সন্ধানৰ বাবে কৰা এক সাক্ষাৎকাৰৰ তথ্য দাঙি ধৰা হৈছে।



*অংশগ্ৰহণকাৰী:*

১) পিতৃ -ভাৰত চন্দ্ৰ দাস
মাতৃ -চন্দনা দাস
শিশুৰ নাম-বৰ্ণিল দাস
জন্ম তাৰিখ- ১৯/৯/১৯
ভাষিক পটভূমি: অসমীয়া,
সামাজিক-সাংস্কৃতিক পটভূমিঃ উত্তৰ-পূব, হিন্দু
অৰ্থনৈতিক পটভূমি: মধ্যবিত্ত শ্ৰেণী:
তেওঁৰ সন্তানৰ সৈতে মুকলি যোগাযোগ আৰু লালন-পালন কৰা পদ্ধতিৰ পোষকতা কৰে। পৰিয়ালৰ ঐক্য আৰু পৰম্পৰাগত মূল্যবোধক মূল্য দিয়ে।

২) পিতৃ -কৰণ দৈমাৰী
মাতৃ -গীতা দৈমাৰী
শিশুৰ নাম-মনিষা দৈমাৰী
জন্ম তাৰিখ- ২৫/১০/১৯
ভাষিক পটভূমি: বড়ো,
সামাজিক-সাংস্কৃতিক পটভূমিঃ উত্তৰ-পূবৰ জনজাতি
অৰ্থনৈতিক পটভূমি: নিম্ন মধ্যবিত্ত শ্ৰেণী:
দৃঢ় সীমাৰ সৈতে উষ্ণতাৰ ভাৰসাম্য ৰক্ষা কৰি কৰ্তৃত্বশীল অভিভাৱকত্ব শৈলী গ্ৰহণ কৰে। বয়োজ্যেষ্ঠ আৰু সাংস্কৃতিক ঐতিহ্যৰ প্ৰতি সন্মানৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে।

৩) পিতৃ-জামালুদ্দিন
মাতৃ -মনোৱৰা খাতুন
শিশুৰ নাম-জেচমিন খাটুন
জন্ম তাৰিখ- ৩/৩/১৯
ভাষিক পটভূমিঃ অসমীয়া আৰ্থ-সাংস্কৃতিক পটভূমিঃ উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ মুছলমান
অৰ্থনৈতিক পটভূমি: নিম্ন-মধ্যবিত্ত শ্ৰেণী
ধৰ্মীয় মূল্যবোধ আৰু বিনয়ৰ প্ৰতি আনুগত্য প্ৰকাশ কৰি সুৰক্ষামূলক অভিভাৱকত্বৰ পদ্ধতি অনুসৰণ কৰে। পৰিয়ালৰ ভিতৰত লিংগ নিৰ্দিষ্ট ভূমিকাক উৎসাহিত কৰে।

৪) পিতৃ -টিংকু থাপা
মাতৃ-পূৰ্ণিমা থাপা
শিশুৰ নাম-পৰিনিতি থাপা
জন্ম তাৰিখ- ০৪/০৭/২০
ভাষিক পটভূমি: নেপালী,
সামাজিক-সাংস্কৃতিক পটভূমি: উত্তৰ-পূব হিন্দু নেপালী,
অৰ্থনৈতিক পটভূমিঃ নিম্ন মধ্যবিত্ত শ্ৰেণী
অভিভাৱকত্বৰ ক্ষেত্ৰত সামূহিক সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ আৰু অনুশাসনক অগ্ৰাধিকাৰ দিয়ে। নম্ৰতা, সম্প্ৰদায় আৰু আত্মনিৰ্ভৰশীলতাক মূল্য দিয়ে।

বিষয়বস্তু

1. **যোগাযোগ আৰু সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ:** ভাৰত চন্দ্ৰ দাসে মুকলি আলোচনাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে,যদিও কৰণ দৈমাৰীয়ে পিতৃ-মাতৃৰ কৰ্তৃত্ব দৃঢ়তাৰে স্পষ্ট যোগাযোগ বজাই ৰাখে। জামালুদ্দিন আৰু টিংকু থাপাই অভিভাৱকৰ সিদ্ধান্তক সন্মান জনোৱাৰ তাৎপৰ্যৰ ওপৰত আলোকপাত কৰে।

২) **অনুশাসন:** কৰণ দৈমাৰীয়ে সামঞ্জস্যপূৰ্ণ অনুশাসনৰ সৈতে উষ্ণতাৰ সংমিশ্ৰণ ঘটায়, আনহাতে জামালুদ্দিন আৰু টিংকু থাপাই চৰিত্ৰ বিকাশৰ বাবে কঠোৰ অনুশাসনৰ পথ বাছি লয়। ভাৰত চন্দ্ৰ দাসে স্বাভাৱিক পৰিণতি আৰু ভাগ-বতৰা কৰা সিদ্ধান্ত গ্ৰহণত বিশ্বাস কৰে।

৩/ **সংলগ্নতা:** ভাৰত চন্দ্ৰ দাস আৰু কৰণ দৈমাৰীয়ে নিজৰ সন্তানক সিদ্ধান্ত লোৱাত সক্ৰিয়ভাৱে জড়িত কৰে। জামালুদ্দিন আৰু টিংকু থাপাই অভিভাৱকৰ নিৰ্দেশনা অতি প্ৰয়োজনীয় বুলি বিবেচনা কৰি অধিক নিৰ্দেশনামূলক পন্থা গ্ৰহণ কৰে।

৪/ **মূল্যবোধ:** ভাৰত চন্দ্ৰ দাসে পাৰিবাৰিক বন্ধন আৰু পৰম্পৰাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে। কৰণ দৈমাৰীয়ে সাংস্কৃতিক ঐতিহ্য আৰু বয়োজ্যেষ্ঠসকলৰ প্ৰতি সন্মানৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে। জামালুদ্দিনে ধৰ্মীয় মূল্যবোধ আৰু বিনয়ক অগ্ৰাধিকাৰ দিয়ে। টিংকু থাপাই সম্প্ৰদায়ৰ মনোভাৱ, নম্ৰতা, আৰু স্বাৱলম্বীতাক মূল্য দিয়ে।

ASSIGNMENTS for MOFULE 5

১) নিজৰ স্থানীয় অঞ্চলৰ পৰা বিভিন্ন সক্ষম শিশুৰ কেছ হিষ্ট্ৰী লিখা।


**বিভিন্নভাৱে সক্ষম শিশুৰ কেছ হিষ্ট্ৰী**

**শিশু ১:**
নাম: মায়া
বয়স: ৬ বছৰ
অক্ষমতা: অটিজিম স্পেকট্ৰম ডিছঅৰ্ডাৰ (ASD)
পটভূমি: মায়াৰ ঘৰ এটা উপনগৰীয়া চুবুৰীত। ৩ বছৰ বয়সত তেওঁৰ এ এছ ডি ধৰা পৰিছিল।তেওঁৰ যোগাযোগ আৰু সামাজিক যোগাযোগত অসুবিধা আছে। মায়াৰ পিতৃ-মাতৃয়ে তেওঁক বিশেষ শিক্ষা কাৰ্যসূচীত নামভৰ্তি কৰিছিল যিয়ে বাক চিকিৎসা, সামাজিক দক্ষতা বিকাশ, আৰু সংবেদনশীল সংহতিৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে। পিতৃ-মাতৃ আৰু থেৰাপিষ্টৰ ধাৰাবাহিক সমৰ্থনত মায়াই নিজৰ যোগাযোগ ক্ষমতাৰ উন্নতি দেখুৱাইছে আৰু সমনীয়াৰ সৈতে জড়িত হোৱাৰ ক্ষেত্ৰত অগ্ৰগতি লাভ কৰিছে।



**শিশু ২:**
নাম: আৰ্য্য
বয়স:  ৫ বছৰ
অক্ষমতা: ডাউন চিণ্ড্ৰম
পটভূমিঃ আৰ্য্যই পৰিয়ালৰ সৈতে চহৰ অঞ্চলত বাস কৰে। তেওঁৰ ডাউন চিণ্ড্ৰম আছে, যিয়ে তেওঁৰ জ্ঞানমূলক বিকাশত প্ৰভাৱ পেলায়। অন্তৰ্ভুক্তি কাৰ্যসূচীৰ সহায়ত তেওঁ এখন মূলসুঁতিৰ বিদ্যালয়ত পঢ়ে। আৰ্য্যইৰ পিতৃ-মাতৃয়ে তেওঁৰ শিক্ষাত সক্ৰিয়ভাৱে অংশগ্ৰহণ কৰে, তেওঁৰ ব্যক্তিগতকৃত শিক্ষা পৰিকল্পনা (আই ই পি) যাতে পালন কৰাটো নিশ্চিত কৰে। তেওঁলোকে তেওঁক তেওঁৰ শক্তিৰ সৈতে মিল থকা সংগীত আৰু শিল্প কাৰ্য্যকলাপত নিয়োজিত কৰে। সময়ৰ লগে লগে আৰ্য্যই সাধাৰণতে বিকাশশীল সমনীয়া আৰু বিশেষভাৱে সক্ষম উভয়ৰে সৈতে পাৰস্পৰিক ক্ৰিয়াৰ জৰিয়তে আত্মবিশ্বাস লাভ কৰিছে আৰু নিজৰ সামাজিক দক্ষতা উন্নত কৰিছে।





**শিশু ৩:**
নাম: ৰাজ
বয়স: ৪ বছৰ
অক্ষমতা: মস্তিষ্কৰ পক্ষাঘাত
পটভূমিঃ ৰাজ গ্ৰাম্য সম্প্ৰদায়ৰ পৰা আহিছে। জন্মৰ কিছু সময়ৰ পিছতে তেওঁৰ মস্তিষ্কৰ পক্ষাঘাত ধৰা পৰে, যাৰ ফলত তেওঁৰ চলন-ফুৰণৰ দক্ষতাত প্ৰভাৱ পৰে। সীমিত সম্পদ থকাৰ পাছতো ৰাজৰ পিতৃ-মাতৃয়ে তেওঁৰ যত্নৰ বাবে উৎসৰ্গিত হৈ আহিছে। তেওঁলোকে নিয়মীয়াকৈ ফিজিঅ’থেৰাপি অধিবেশনত অংশগ্ৰহণ কৰে আৰু তেওঁৰ গতিশীলতাক সমৰ্থন কৰা ঘৰুৱা পৰিৱেশৰ সৃষ্টি কৰিছে। ৰাজৰ পিতৃ-মাতৃয়ে নিজৰ সমাজত উন্নত সুলভতাৰ পোষকতা কৰি আহিছে। তেওঁলোকৰ প্ৰচেষ্টাৰ ফলত স্থানীয় বিদ্যালয়খনত এতিয়া ৰেম্প আৰু অভিযোজিত সুবিধা আছে, যাৰ ফলত ৰাজে সমনীয়াৰ সৈতে শ্ৰেণীত অংশগ্ৰহণ কৰিব পাৰে।







**শিশু ৪:**
নাম: ফাতিমা
বয়স: ‌৬ বছৰ
অক্ষমতা: দৃষ্টিশক্তিৰ অক্ষমতা
পটভূমিঃ ফাতিমাৰ ঘৰ এখন সৰু গাঁৱত। জন্মগত অৱস্থাৰ বাবে জন্মতে অন্ধ হৈ পৰিছিল। ফাতিমাৰ শিক্ষাৰ বাবে সহায় বিচৰাত পিতৃ-মাতৃয়ে সক্ৰিয় হৈ পৰিছে। তেওঁলোকে দৃষ্টিহীন শিশুৰ বাবে সম্পদ যোগান ধৰা স্থানীয় এন জি অ’ৰ সৈতে সহযোগিতা কৰে। ব্ৰেইল কিতাপ আৰু অভিযোজিত প্ৰযুক্তিৰ সহায়ত ফাতিমাই ওচৰৰ স্কুল এখনত পঢ়ে আৰু দৃষ্টিশক্তি থকা সমনীয়াৰ সৈতে শিকে। পিতৃ-মাতৃৰ দৃঢ়তাই ফাতিমাৰ জীৱনক সমৃদ্ধ কৰাই নহয়, তেওঁলোকৰ সমাজত দৃষ্টিশক্তিহীন শিশুৰ সম্ভাৱনাৰ বিষয়েও সজাগতা বৃদ্ধি কৰিছে।




এই শিশুসকলৰ প্ৰতিটো কাহিনীয়েই নিজৰ স্থানীয় অঞ্চলৰ ভিতৰত বিভিন্ন সক্ষম শিশুসকলে সন্মুখীন হোৱা অনন্য প্ৰত্যাহ্বানসমূহৰ উদাহৰণ দাঙি ধৰিছে। তেওঁলোকৰ পৰিয়ালৰ নিষ্ঠা আৰু শিক্ষাবিদ, থেৰাপিষ্ট আৰু সম্প্ৰদায়ৰ সদস্যসকলৰ পৰা তেওঁলোকে লাভ কৰা সমৰ্থনে তেওঁলোকৰ বিকাশ আৰু অন্তৰ্ভুক্তিৰ ক্ষেত্ৰত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে।





২)অংগনবাড়ী কেন্দ্ৰত সৰ্বাংগীন পৰিৱেশ সৃষ্টিৰ বাবে কৌশলৰ তালিকা প্ৰস্তুত কৰা।


অংগনবাড়ী কেন্দ্ৰত সৰ্বাংগীন পৰিৱেশ সৃষ্টি কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয় যাতে বিশেষভাৱে সক্ষম শিশুকে ধৰি সকলো শিশুৱে শিকিব পাৰে আৰু নিজৰ পূৰ্ণ সামৰ্থ্যৰে বিকাশ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে কিছুমান কৌশল আগবঢ়োৱা হ’ল:

1. **পেছাদাৰী (প্ৰফেশ্যনেল) বিকাশ:** অংগনবাড়ী কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে সৰ্বাংগীন শিক্ষা, বিভিন্ন অক্ষমতা বুজি পোৱা, আৰু বিভিন্ন শিক্ষণ শৈলীৰ লগত পাঠদান পদ্ধতি খাপ খুৱাই লোৱাৰ ওপৰত চলি থকা প্ৰশিক্ষণ প্ৰদান কৰা।

২) **ইউনিভাৰ্চেল ডিজাইন:** কেন্দ্ৰটোৰ শাৰীৰিক বিন্যাস আৰু সম্পদসমূহ সকলো শিশুৰ বাবে সুলভ হ'ব পৰাকৈ পৰিকল্পনা কৰক, য'ত গতিশীলতাৰ প্ৰত্যাহ্বান বা সংবেদনশীল অক্ষমতা থকাসকলো অন্তৰ্ভুক্ত।

৩) **ব্যক্তিগত শিক্ষা পৰিকল্পনা (আইইপি):** বিশেষভাৱে সক্ষম শিশুসকলৰ বাবে আইইপি প্ৰস্তুত কৰা, তেওঁলোকৰ অনন্য প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণৰ বাবে নিৰ্দিষ্ট লক্ষ্য আৰু কৌশলৰ ৰূপৰেখা প্ৰস্তুত কৰা।

৪) **সহযোগিতা:** বিশেষ শিক্ষাবিদ, থেৰাপিষ্ট, আৰু নিয়মীয়া শিক্ষকৰ মাজত সহযোগিতা লাভ কৰি বিশেষভাৱে সক্ষম শিশুসকলক ব্যাপক সহায় আগবঢ়োৱা।

৫) **অনুকূল পাঠদান সামগ্ৰী:** বিভিন্ন শিক্ষণ প্ৰয়োজনীয়তাৰ লগত খাপ খোৱা শিক্ষা সামগ্ৰী সৃষ্টি আৰু ব্যৱহাৰ কৰা, যেনে দৃষ্টিহীন শিশুৰ বাবে স্পৰ্শ সামগ্ৰী বা জ্ঞানমূলক প্ৰত্যাহ্বান থকাসকলৰ বাবে সৰলীকৃত দৃশ্যমান।

৬) **মিশ্ৰিত-ক্ষমতা গোট:** বৈচিত্ৰময় ক্ষমতা থকা শিশুসকলক একেলগে গোট খুৱাই সমনীয়াৰ সমৰ্থন, সহযোগিতা, আৰু ইতিবাচক সামাজিক পাৰস্পৰিক ক্ৰিয়া-কলাপক উৎসাহিত কৰে।

৭) **অন্তৰ্ভুক্ত পাঠ্যক্ৰম:** পাঠ্যক্ৰমক নমনীয় আৰু বিভিন্ন শিক্ষণ শৈলীৰ সৈতে খাপ খুৱাই লোৱা, সকলো শিশুৱে জড়িত কৰা কাৰ্য্যকলাপসমূহ অন্তৰ্ভুক্ত কৰা।

8. **সংবেদনশীল সংহতি:** বিভিন্ন ইন্দ্ৰিয়ক জড়িত কৰা কাৰ্য্যকলাপৰ জৰিয়তে সংবেদনশীল অভিজ্ঞতা প্ৰদান কৰা, সংবেদনশীল প্ৰক্ৰিয়াকৰণ প্ৰত্যাহ্বান থকা শিশুসকলক উপকৃত কৰা।

9. **ধনাত্মক আচৰণৰ সমৰ্থন:** আচৰণ পৰিচালনা কৰিবলৈ আৰু সকলো শিশুৰ বাবে সহায়ক পৰিৱেশ সৃষ্টি কৰিবলৈ ইতিবাচক আচৰণ সমৰ্থন কৌশল ৰূপায়ণ কৰা।

১০) **পৰিয়ালৰ সংযোগ:** পৰিয়ালসমূহক শিক্ষা প্ৰক্ৰিয়াত জড়িত কৰা, তেওঁলোকৰ মতামত বিচৰা আৰু ঘৰত আৰু কেন্দ্ৰত কাম কৰা কৌশলসমূহৰ ওপৰত সহযোগিতা কৰা।

১১) **সমনীয়া সজাগতা কাৰ্যসূচী:** সমনীয়াৰ মাজত অক্ষমতাৰ বিষয়ে সজাগতা আৰু বুজাবুজি বৃদ্ধি, কলংক হ্ৰাস আৰু সহানুভূতি বৃদ্ধিৰ বাবে কাৰ্যসূচী আয়োজন কৰা।

১২) **সুগম যোগাযোগ:** বিভিন্ন যোগাযোগ ক্ষমতা পূৰণ কৰিবলৈ বিভিন্ন যোগাযোগ পদ্ধতি, যেনে সাংকেতিক ভাষা বা দৃশ্যমান সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ কৰক।

১৩) **নিয়মীয়া মূল্যায়ন:** প্ৰতিটো শিশুৰ অগ্ৰগতি নিৰীক্ষণ কৰা আৰু তেওঁলোকৰ শিক্ষণ লক্ষ্য পূৰণ কৰাটো নিশ্চিত কৰিবলৈ প্ৰয়োজন অনুসৰি কৌশলসমূহ সালসলনি কৰা।

১৪) **সম্প্ৰদায়ৰ জড়িততা:** সজাগতা গঢ়ি তুলিবলৈ, সমৰ্থন সংগ্ৰহ কৰিবলৈ, আৰু কেন্দ্ৰৰ বাহিৰত এক অন্তৰ্ভুক্ত সংস্কৃতি গঢ়ি তুলিবলৈ স্থানীয় সম্প্ৰদায়ৰ সৈতে জড়িত হওক।

১৫) **বৈচিত্ৰ্যৰ উদযাপন:** বিভিন্ন সংস্কৃতি, ক্ষমতা, আৰু কৃতিত্বক উদযাপন কৰা অনুষ্ঠানৰ আয়োজন কৰা, সকলো শিশুৰ বাবে নিজৰ বুলি ভবাৰ অনুভূতি গঢ়ি তোলা।

মনত ৰাখিব, সৰ্বাংগীন পৰিৱেশৰ বাবে নিৰন্তৰ প্ৰচেষ্টা, অভিযোজন আৰু প্ৰতিটো শিশুৰ মংগলৰ প্ৰতি দায়বদ্ধতাৰ প্ৰয়োজন। এই কৌশলসমূহ ৰূপায়ণ কৰি আপুনি অংগনবাড়ী কেন্দ্ৰত উপস্থিত থকা সকলো শিশুৰ বাবে এক লালন-পালন আৰু সমৃদ্ধিশালী অভিজ্ঞতা সৃষ্টি কৰিব পাৰে।



www.guwahatipedia.com

Comments

Popular posts from this blog

ECCE ASSIGNMENT and Practicum

Module 4-  Assignment and Practicum  Q1) Develop a child profile format with the details such as: name of the child, gender, birth date, type of family, home language, behaviour of child at home with parents and peers, toilet habits, interest for play materials, health habits, etc. After developing the format, conduct two home visits and fill the details of children in the format.  #Child Profile Format: 1. Child's Name: 2. Gender: 3. Date of Birth: 4. Type of Family (nuclear, extended, single-parent, etc.): 5. Home Language(s): 6. Behavior of Child at Home with Parents and Peers:    - Describe how the child interacts with parents and siblings.    - Describe how the child interacts with peers or other children.    - Mention any notable behavioral patterns or tendencies. 7.Toilet Habits:    - Is the child toilet trained?    - How does the child indicate the need to use the bathroom?    - Any specific routines or preferences related to toileting? 8.Interests for Play Materials:    -

ECCE module মূল বাৰ্তা

Module-3 Day-25 বিষয়-: সৰু ল'ৰা-ছোৱালীয়ে কেনেদৰে শিকে|            মূল বাৰ্তা- -শিশুৱে বিভিন্ন ধৰণে শিকে – কিছুমানে দেখি শিকে, কিছুমানে শুনি, কিছুমানে পঢ়ি, আৰু কিছুমানে কৰি শিকে। আৰু সকলো শিশুৱে বিভিন্ন ধৰণৰ হোৱাৰ দ্বাৰা লাভান্বিত হয় শিকাৰ অভিজ্ঞতা। -যেতিয়া শিশুৱে বিভিন্ন সামগ্ৰীৰ সৈতে পৰীক্ষা- নিৰীক্ষা, অন্বেষণ আৰু সৃষ্টি কৰে, তেওঁলোকে সমস্যা সমাধানৰ বিষয়ে এনে পৰিস্থিতিত শিকে য'ত কোনো নিৰ্ধাৰিত বা 'সঠিক' উত্তৰ নাথাকে। -সৰু ল'ৰা-ছোৱালীয়ে তেওঁলোকৰ চাৰিওফালে থকা আনক নিৰীক্ষণ বা অনুকৰণ কৰি উপযুক্ত আচৰণ কৰিবলৈ শিকে। Resource link Day-26 মূল বাৰ্তা- • খেলা-ধূলা, অন্বেষণ, আৰু হাতে কামে শিক্ষণক প্ৰসাৰিত কৰা খেলৰ সুযোগ আৰু পৰিৱেশ অংগনবাড়ী কেন্দ্ৰসমূহৰ মূল উদ্দেশ্য হ’ব লাগে। • খেলৰ যোগেদি শিশুসকলে সিদ্ধান্ত ল'বলৈ, আত্মনিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ, সমস্যা সমাধান কৰিবলৈ, নীতি-নিয়ম মানি চলিবলৈ শিকিছে। • মুক্ত খেলে শিশুসকলক নিজৰ চিন্তা আৰু অনুভৱ প্ৰকাশ কৰাৰ, ইজনে সিজনৰ সৈতে যোগাযোগ কৰাৰ, সমনীয়াৰ সৈতে একেলগে খেলা, কল্পনা কৰা, নিজৰ কল্পনা প্ৰকাশ কৰা আৰু নিজৰ চৌপাশ অন্বেষণ কৰাৰ সু